Харчування баскетболіста.

Від баскетболіста вимагається витривалість, швидкість реакції, висока рухливість, здатність виконувати складні маневри. Динаміка та швидкість у баскетболі – це якраз те, за ради чого приходять на гру вболівальники. Щоб гра була цікавою, спортсмени повинні бути в добрій фізичній формі, почувати себе сильними, налаштованими на перемогу. А це можливо тільки тоді, якщо ви правильно харчуєтесь. Розкриємо деякі секрети дієти баскетболіста!

Поживні речовини

На підставі досвіду професійних гравців та згідно з науковими дослідженнями встановлено оптимальне співвідношення протеїнів, жирів і вуглеводів в раціоні баскетболіста (відповідно 20%, 20% і 60% від загальної кількості калорій). Кількість поживних речовин розраховується відповідно до ваги спортсмена: вуглеводів – 6-9 грам на один кілограм тіла людини, білків – 1,5-2,0 г / кг, жирів – 1,0-2,0 г / кг.

Сніданок баскетболіста має бути споживним, оскільки в організмі зранку низький рівень енергії. Якщо попереду тренування на витривалість та швидкість, то на сніданок мають бути продукти, багаті вуглеводами, якщо на силу – мають містити належну кількість білків. Корисним джерелом вуглеводів є зернові культури, овочі, що містять крохмаль, макарони з твердих сортів пшениці, фрукти, соки та смузі з них. Потребу організму в білках можна задовольнити за допомогою нежирної яловичини, курячої грудки без шкірки, м’яса індички, знежиреного сиру та молока. Жири вживати краще у вигляді оливок, оливкової олії, жирної риби, авокадо, горіхів.

Через високі енергетичних витрати на ігрових майданчиках спортсменам потрібна підвищена вживання тіаміну. А рясне потовиділення виводить з організму корисні мінеральні речовини (Na, K, Ca, Mg, P, хлориди), що також вимагає відшкодування за допомогою різних харчових добавок. Які саме добавки та вітаміни варто вживати вам порадить лікар-дієтолог на окремому занятті, із врахуванням росту та віку.

Забороняється вживати несвіжі продукти; вироби, що містять надмірну кількість хімічних добавок, фарбників і т.д.; ненатуральні молочні продукти (наприклад, сирні продукти замість сиру); гостру, жирну їжу, вживання якої призводить до захворювання вашої травної системи (шлунку, підшлункової залози,жовчного міхура).

Режим харчування

Дієтологи стверджують, що дотримання часу прийому їжі позитивно позначається на спортивних результатах. Залежно від швидкості метаболізму (перетравлення їжи) баскетболістові необхідно поїсти за 2-3 години до тренування або змагання. Також необхідно поїсти протягом півгодини відразу після тренування. Їжа повинна містити вуглеводи та  білки (в яких продуктах, дивись вище). Небажано в цей час вживати продукти, що містять кофеїн (каву, чай), оскільки організм потрібно заспокоїти, налаштувати на відновлення після виснажливого тренування.

Якщо під час змагання або тренувань баскетболіст відчуває втому, то найчастіше це наслідки зневоднення організму. Для різних баскетболістів потреба в воді може відрізнятися, але для всіх існує одне правило: два-три ковтки води кожні півгодини.

Друге правило правильного харчування: вживати якомога більшу кількість сезонних ягід, фруктів та овочів.

Третє правило стосується суворого дотримання заборон. Забороняється вживати: солодку газовану/негазовану воду (пийте морс, компот, чай, узвар, сік). Вживання протягом дня негазованої джерельної води є запорукою того, що ви напоїли усі клітини організму, а значить дали їм можливість повноцінно виконувати свої функції.

Якщо ви мрієте стати професійним баскетболістом, ви маєте також категорично заборонити собі чіпси, сухарики, снеки та решта ненатуральних хімічних продуктів, які отруюють ваш юний організм.

Якщо ви добре себе почуваєте та демонструєте гарні результати на площадці.